PODRÓŻE

Dwór w Jeżowie

Dwór obronny w Jeżowie jest jednym z najlepiej zachowanych obronnych dworów renesansowych w Polsce.

Dworem w Jeżowie opiekuje się Zespół Szkół Plastycznych w Tarnowie Ośrodek Szkolenia i Archiwum w Jeżowie k/Bobowej.
Dwór w Jeżowie to zachowany w dobrym stanie drewniano–murowany kasztel, czyli dwór obronny, z pierwszej połowy XVI wieku. Gospodarzem jeżowskiego kasztelu jest tarnowskie Liceum Sztuk Plastycznych, które we dworze urządziło dom pracy twórczej dla swoich uczniów. Okolice Jeżowa, jak i widok samego kasztelu zostały uwidocznione na wielu obrazach, ponieważ miejscowość jest znana z plenerów malarskich, a sam dwór udostępniany nie tylko uczniom, ale w miarę możliwości także innym osobom i instytucjom. Co roku, w maju, odbywa się malarski plener ogólnopolski, na który zapraszani są przedstawiciele liceów plastycznych z całego kraju.

Sam kasztel to gotycko-renesansowy obronny dwór zwieńczony stromym, gontowym dachem i ozdobiony okrągłą narożną basztą. W środku znajdują się dobrze zachowane historyczne wnętrza, z m.in. renesansowymi freskami i drewnianymi rzeźbieniami. W jego wnętrzu i najbliższej okolicy, przy okazji remontów i prac ziemnych odkryto już wiele grobów, schowków, i wykopano przedmioty z najrozmaitszych epok. Z kasztelem jest związana legenda o dwóch białych damach. Legenda mówi również o istnieniu lochów łączących dwór, z nieistniejącym już warownym zameczkiem z czasów Kazimierza Wielkiego po drugiej stronie rzeczki Białej, jak i z zamkiem w niedalekiej Bobowej.

Jeżów – dawniej wieś, obecnie osiedle Wilczysk w województwie małopolskim
Dwór w Jeżowie, Wilczyska 4, 38-350 Bobowa
Dwór można zwiedzać. Gospodarz nie zawsze jest na miejscu, ale często odbywają się tam plenery malarskie, i kasztel tętni artystycznym życiem.
źródło KLUB PODRÓŻNIKÓW

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *