AJURWEDA, KUCHNIA, PRZEPISY

PRZEPIS NA GHEE

Ghee (wymawiaj: gi) króluje zarówno w kuchni, medycynie, jak i w kosmetyce ayurvedyjskiej. Jest ono pozyskiwane z roztopionego, podgrzewanego na małym ogniu masła (przepis na ghee: niżej). W kuchni ayurvedyjskiej ghee używa się do gotowania, smażenia i pieczenia. Służy jako wyśmienity skladnik w przygotowaniu wszelkiego rodzaju potraw warzywnych duszonych w sosie własnym.

Najprostszą metodą przyrządzenia tego mało skomplikowanego dania jest właśnie duszenie warzyw na wcześniej rozpuszczonym ghee, z uprażonymi w nim przyprawami. Ghee się nie przypala, nie dymi i nie jełczeje. Spisuje się na medal wobec każdej z dosz – zarówno vata, pitta jak i kapha mogą sięgać po ten tłuszcz bez wyrzutów sumienia, ponieważ ghee reguluje wszystkie dosze, wzmaga ogień trawienia agni, i w przeciwieństwie do innych rodzajów tłuszczów nie obciąża wątroby, a nawet ją wzmacnia.

NAJWAŻNIEJSZE DZIAŁANIE GHEE:

  • poprawia trawienie,
  • zwiększa absorpcję odżywczych składników pokarmów,
  • poprawia pamięć,
  • nawilżając tkankę łączną, przyczynia się do uelastycznienia ciała,
  • działa odmładzająco,
  • poprawia wzrok.

PRZEPIS NA GHEE:

W garnku o grubym dnie roztop dobrej jakości masło. Gdy się rozpuści, gotuj na minimalnym ogniu, bez przykrycia. Na powierzchni zacznie tworzyć się biała piana, czyli substancje białkowe oddzielające się od masła. Zbieraj je łyżką.

Czas gotowania: w zależności o ilości użytego masła.
Pół kilograma masła gotuj około 15 minut.

Następnie pozostaw na kilka minut do ostygnięcia. Płynne masło klarowane w postaci przejrzystego złocistego oleju przelej przez gazę do słoiczka.

Ghee może być przechowywane poza lodówką, zachowuje swoje właściwości nawet przez wiele miesięcy. Ajurweda mówi, że im starsze ghee, tym bardziej lecznicze jest jego działanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *