AJURWEDA, AJURWEDA W PRAKTYCE

AJURWEDA – sposób na zdrowie

Ajurweda nazywana bywa matką medycyny – jako jeden z najstarszych systemów leczniczych, została w 1979 roku oficjalnie uznana przez Światową Organizację Zdrowia za jedną z koncepcji zdrowia i terapii. Ajurweda jest starohinduską sztuką leczenia, ale przede wszystkim sztuką zachowania pierwotnej równowagi organizmu – czyli zdrowia. Medycyna spotyka się w niej z psychologią i filozofią. Razem mają służyć długiemu, dobremu życiu.

Ajurweda narodziła się ponad 5 tys. lat temu w rejonie Kerala na południowo-wschodnim wybrzeżu półwyspu Indyjskiego. Do dziś jest powszechnie praktykowana w Indiach i na Sri Lance. Metody ajurwedy można stosować z powodzeniem w leczeniu każdej choroby: i psychicznej, i fizycznej. Doskonałe efekty przynosi zwłaszcza tam, gdzie przyczyną dolegliwości są zaburzenia trawienia oraz przemiany materii. Chociaż od stu lat wykładana jest na indyjskich uniwersytetach, ogromną część wiedzy przyszły lekarz czerpie z ust swojego mistrza praktyka, którego na uczelni nie spotka.

Gdy człowiek przychodzi na świat, jego energia znajduje się w doskonałej, pierwotnej równowadze. Ale w miarę upływu czasu niszczymy ją bezlitośnie: złym jedzeniem, stresem, usilnym dążeniem do tego, co jest dla nas złe albo wręcz niemożliwe.

Starając się naśladować innych, gubimy własne szczęście. Żyjemy wbrew sobie, często przeciwstawiając się własnej naturze. Stajemy się coraz słabsi, mniej odporni, w efekcie chorujemy. Bo choroba to właśnie zaburzenie równowagi.

Cały wszechświat, a w nim także człowiek, jest energią – to podstawowe założenie sztuki ajurwedy. Stworzeni jesteśmy z cząsteczek energii, właściwie zaś ze swoistej mieszanki jej trzech podstawowych rodzajów: pitha, vatha i kapha. Zdrowie to nic innego jak właściwa nam, niepowtarzalna równowaga tych trzech rodzajów.

Każdy ma własny, indywidualny model energetyczny. Praktycy ajurwedy nazywają to konstytucją – im jest silniejsza i stabilniejsza, tym jesteśmy odporniejsi na choroby. Od niej też zależy nasz temperament, potrzeby, zdolności, siła fizyczna i psychiczna, a także podatność na określone zachorowania.

Nie ma dwóch identycznych układów energii, tak jak nie ma dwóch takich samych ludzi. Można jedynie mówić o pewnych typach. W zależności od tego, który rodzaj energii przeważa, będzie to typ vatha, pitha lub kapha.

 

Pierwszym i podstawowym etapem właściwego leczenia jest usunięcie z organizmu wszelkich toksyn, które gromadzą się nie tylko na skutek złego odżywiania, ale także dlatego że nie radzimy sobie z emocjami. Na przykład nieumiejętność wyrażania uczuć, ich tłumienie sprzyja upodobaniu do jedzenia. Trucizny odkładają się zawsze, gdy gubimy energetyczną równowagę. Jeśli nie pozbędziemy się najpierw toksyn z organizmu, żadna terapia nie będzie skuteczna.

W usuwaniu toksyn pomaga masaż skóry ze starannie dobranymi olejkami ziołowymi. Owa mieszanina niejako „przy okazji” leczy także konkretne schorzenia, np. bezsenność, artretyzm, problemy krążeniowe.

Podstawa oczyszczania to oleje, ponieważ są doskonale wchłaniane przez komórki ciała. Stosuje się też kąpiele parowe, podczas których organizm silnie się poci i w ten sposób pozbywa trucizn. Czasem potrzeba poważniejszych zabiegów detoksykacyjnych, takich jak lewatywy olejowe lub ziołowe, inhalacje albo przyjmowanie środków przeczyszczających.

 

Ajurweda inaczej niż my rozróżnia smaki:

  • słodkie – to cukier, mleko, masło, ryż, pieczywo i produkty mączne
  • gorzkie – zielone warzywa
  • słone – sól i dania, które ją zawierają
  • kwaśne – jogurt, żółty ser, owoce
  • cierpkie – przyprawy
  • suche – rośliny strączkowe

Zródło Poradnik zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *