AJURWEDA, AJURWEDA W PRAKTYCE

Codzienny rytm dnia wg Ajurwedy

Jeśli chcesz zrobić pierwszy krok w kierunku ajurwedy to właśnie zacznij od przeanalizowania jak wygląda Twoje życie; o której godzinie wstajesz i kładziesz się spać, czy zawsze o tej samej porze, w jakich godzinach jadasz posiłki, jeśli praktykujesz jogę, czy robisz to o stałej porze.

Regularność ma ogromny wpływ na ogień trawienny, a ten z kolei na ojas – energię życiową.

Dlaczego poranne rytuały są ważne?  

Według założeń ajurwedy, tak jak pierwsze lata mają wpływ na całe życie człowieka, tak pierwsze godziny po przebudzeniu mają wpływ na cały dzień.

Idealny poranek według ajurwedy

  • Czyszczenie języka – jest niezwykle ważne ze względu na toksyny odkładające się w tym miejscu. Ajurweda od wieków, na podstawie osadu identyfikuje choroby.
  • Mycie zębów – zanim wynaleziono szczoteczki do zębów, zalecenia ajurwedy dotyczyły mycia zębów patyczkami z drzewa neem o właściwościach antybakteryjnych. Tradycyjne pasty ajurwedyjskie zawierają wyciąg z neem, są bogate w zioła i przyprawy.
  • Picie ciepłej wody – oczyszcza i pobudza przewód pokarmowy do prawidłowej pracy
  • Ssanie oleju – płukanie ust olejem dobrej jakości jest sposobem na pozbycie się toksyn, wzmocnienie dziąseł i poprawę odporności jamy ustnej na infekcje. Usta płuczemy jedną łyżeczką oleju przez 2-3 minuty.
  • Opłukanie twarzy, ust i oczu chłodną wodą – Napełnij usta wodą na kilka sekund, przetrzyj wodą oczy i twarz.
  • Wypróżnianie się – Poranne wypróżnianie jest w ajurwedzie oznaką zdrowego systemu trawiennego. Jeśli nie załatwiasz się codziennie zadbaj o odpowiednią ilość błonnika w diecie.
  • Automasaż i olejowanie ciała zakończone prysznicem – to piękna praktyka odmładzająca, która pozwala zadbać o skórę. Olej dobrej jakości, podgrzany w kąpieli wodnej, nakładamy opuszkami palców, na całe ciało od głowy do stóp. Kilka kropli oleju nakładamy również do uszu i nosa. Możemy również olejować włosy. Następnie, zmywamy olej pod prysznicem, najlepiej samą wodą lub z niewielką ilością mydła.
  • Praktyka samodoskonalenia – Ajurweda zachęca nas do porannego zadbania o potrzeby duchowe. To może być medytacja, ćwiczenia oddechowe, joga, modlitwa, prowadzenie dziennika, praktykowanie wdzięczności – każda czynność, która przynosi spokój dla umysłu.

Jak wypracować poranną rutynę?

Aby osiągnąć sukces we wprowadzaniu rytuałów ajurwedyjskich, należy wybrać takie, które są dopasowane do indywidualnych potrzeb. Ajurweda szanuje indywidualny charakter każdego z nas, dlatego nie ma zestawu rytuałów, który byłby dobry dla każdego

źródło MILABO

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *