ZIELNIK, ZIOŁOLECZNICTWO

JAKIE ZIOŁA ZBIERA SIĘ W MAJU?

W maju rozpoczyna się pracowity okres dla zielarzy i miłośników. Łąki, lasy i ogrody pokrywają kwieciste dywany ziół i kwiatów.

Jest to okres zbioru wielu cennych ziół. Warto wykorzystać ten czas na nagromadzenie wielu dobroczynnych roślin. Będzie to na pewno znakomita okazja do spędzenia czasu w bardzo aktywny i przyjemny sposób.

Każda roślinka jest inna, niepowtarzalna, ma swój urok.

Lilak pospolity (Bez lilak)

Koniec kwietnia i początek maja to idealny moment na zbieranie kwiatów lilaka pospolitego. Są one niesamowicie aromatyczne i….. pyszne. Z kwiatów popularnego bzu można przygotować pięknie pachnący cukier do deserów, syrop, a także nalewkę. Napar z kwiatów lilaka zaleca się pić podczas kaszlu, przeziębienia, a także przy problemach z wątrobą (wspomoże usunąć z niej toksyny).

Pokrzywa zwyczajna

Liście pokrzywy zwyczajnej zbiera się przed jej kwitnieniem – zazwyczaj można to robić przez cały maj. Najlepsze są liście pozyskane z młodych roślin. Zbierając te z starszych okazów, warto zrywać liście z najwyższych poziomów – od samej góry do maksymalnie trzeciego rzędu. Liście pokrzywy można wykorzystać jako składnik koktajli, sałatek lub też przygotować z nich zupę albo pyszny syrop. Mają one właściwości moczopędne, poprawiają przemianę materii, hamują krwawienie, a także wpływają pozytywnie na włosy oraz paznokcie.

Czarny bez

Syrop z kwiatów czarnego bzu to jeden z najlepszych tego typu przetworów jakie kiedykolwiek piłam. Uwielbiam ten smak i zapach. Swego czasu można było kupić Fantę o smaku kwiatów czarnego bzu. Pomimo iż wystrzegam się takich napojów, to ją piłam bez umiaru. Przechodząc jednak do rzeczy. Kwiaty czarnego bzu zbiera się w maju – w zależności od regionu i pogody – od połowy, do końca miesiąca, czasem nawet na początku czerwca. Można z nich przygotować wspomniany syrop, pyszną nalewkę, a także jeść je jako deser (np. smażone w cieście naleśnikowym). Kwiaty czarnego bzu stosuje się przy przeziębieniach i chorobach wątroby. Napar z kwiatów działa moczopędnie i napotnie.

Mniszek lekarski– pospolicie nazywany mleczem. Maj to idealny czas na zbieranie jego kwiatów, które możemy spotkać praktycznie wszędzie. Kwiaty możemy spożywać na surowo w sałatce, możemy z nich sporządzać soki czy nawet miody. Łyżka dziennie takiego domowego miodu skutecznie ochroni nas przed przeziębieniem. Mniszek to przede wszystkim jedno z najlepiej działających ziół oczyszczających i moczopędnych. Usuwa z organizmu wszelkie toksyny.

Rumianek pospolity
Koszyczki i ziele rumianku zbieramy w maju i czerwcu. Ziele suszymy zawieszone w bukietach w zacienionym miejscu. Same koszyczki rozłożone na papierze. Napary z rumianku zebranego z dzikich stanowisk mają intensywniejszy kolor, silniejszy aromat i dużo większą moc niż kupne

Pozostałe zioła zbierane w maju
 • Podbiał – świeżo rozkwitłe koszyczki kwiatów bez szypułek. Liście od czerwca do września.
 • Kwiaty bzu czarnego i kasztanowca
 • Jasnotę białą podobną do pokrzywy
 • Ziele bylicy piołunu
 • Ziele fiołka trójbarwnego – na cerę trądzikową
 • Kwiaty głogu na serce
 • Bobrek trójlistny
 • Przywrotnik  i tasznik – zioła typowo kobiece
 • Szałwię, rdest ptasi
 • Liść brzozy, jeżyny, czarnej porzeczki, borówki
 • Rutę – na choroby krążeniowe i nowotwory
 • Ziele dymnicy
 • Miodunkę plamistą na chore płuca
Ważne

Zbieramy zioła w miejscach czystych oddalonych od dróg i fabryk. Z dala od opryskiwanych pól i sadów. I takich gdzie ziemia nie była traktowana środkami chemicznymi. Niektóre rośliny chłoną toksyny oczyszczając glebę z metali ciężkich.

Własnoręcznie zebrane zioła mają prawdziwą moc

żródla https://domnaobcasach.com/2018/05/jakie-ziola-zbiera-sie-w-maju/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *