KSIĄŻKI, NOTATNIK KULTURALNY

„Jelita wiedzą lepiej” – recenzja

„Jelita wiedzą lepiej. Jak zrewolucjonizować sposób odżywiania i zmienić od wewnątrz swoje ciało” Michaela Mosleya to kolejna książka o jelitach i ich mieszkańcach, tych pożytecznych i tych groźnych. Amerykański dziennikarz szuka odpowiedzi, co tak naprawdę kryje się w naszych trzewiach i jakie ma to znaczenie dla naszego zdrowia.

 

„Jelita… to kolejna książka, która zwraca uwagę na bardzo trudną sytuację osób otyłych i z nadwagą, które nie mają łatwej drogi do zrzucenia wagi. Jedną z tych przyczyn może być budowa ich mikrobiomu, zasiedlonego przez „bakterie otyłości”, wymuszające na organizmie (czyli człowieku) konkretne zachowania. „Chcę ciastko!” – woła bakteria, a człowiek przechwytuje tę myśl i idzie do cukierni. „Chcę białą bułkę!” – woła za chwilę druga, a człowiek wybiera w piekarni białe pieczywo zamiast ciemnego.

Ta dosyć kontrowersyjna teza, że nie podejmujemy samy pewnych wyborów, bo rządzą nami jelita (a raczej ich mieszkańcy) w pewien sposób rozgrzesza niepohamowanych zjadaczy słodyczy.

Wizualnie książka jest raczej prosta. W środku znajdziesz samą treść, bez żadnych zdjęć czy schematów. Za to wykonanie jest bardzo solidne. Uwagę przykuwa estetyczna, przyciągająca wzrok różowa okładka. Treści są uporządkowane, posegregowane, nowe tematy oddzielają niebieskie podtytuły. Całość jest bardzo przejrzysta, przez co książkę czyta się niezwykle szybko (oczywiście na ten aspekt wpływa także sam poruszany temat).

Przeczytałam już dość sporo lektur poruszających temat jelit i zasiedlającego ich mikrobiomu. Także w tym temacie trochę już wiedziałam, ale czytając „Jelita wiedzą lepiej” dowiedziałam się kilku nowych informacji oraz co dla mnie istotne przypomniałam sobie pewne kwestie. Autor przedstawia treści oparte na badaniach naukowych lub na efektach eksperymentów przeprowadzonych na sobie czy innych chętnych uczestnikach (na prawdę jest ich bardzo dużo). Wiadomości są rzetelne, a same treści bardzo wciągające, przez co ciężko się oderwać od czytania. Książkę czyta się niezwykle szybko i zrozumiale.

Ogólnie rzecz biorąc książkę gorąco polecam. Nawet jeśli znacie już jelita od podszewki i w tej materii nic nie jest w stanie Was zaskoczyć to na pewno skorzystacie z części praktycznej.

Link do sklepu TUTAJ

EMPIK

Pamiętaj, że jelita wiedzą lepiej, co jest dla ciebie dobre!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *