ZIELNIK, ZIOŁOLECZNICTWO

Pokrzywa…pradawne zioło

Zielone złoto – tak od wieków szeptano o pokrzywie. Pojawia się w legendach o bogach, domowych apteczkach i szafach z modnymi ubraniami. Wzbudza lęk i zachwyt. Najważniejsze jednak, że od stuleci pokrzywa spowija zielonym wdziękiem nasze zdrowie.

 

Dla Słowian pokrzywa od wieków była rośliną magiczną. Używano ją do ochrony przed demonami i urokami. Aby nabrała swoich eterycznych właściwości robiono z nich napar, którym skrapiano ubrania i domostwa. W przekazach zachowanych w literaturze można także dostrzec analogie do mitologii nordyckiej. Słowianie bowiem także wierzyli, że przed nadejściem burzy należy palić pokrzywy. Dzięki temu strzechy nie imały się piorunów.

 

Pokrzywowe koszule

Wróćmy na chwilę jednak do magicznego świata baśni. Mistrzem nad mistrzami był Hans Christian Andersen. To spod jego pióra na karty książek wyleciały „Dzikie łabędzie”. Główna bohaterka, Eliza, musiała pleść własnymi dłońmi pokrzywowe koszule, aby uratować braci od zaklęcia złośliwej macochy. “Czy widzisz tę pokrzywę, którą trzymam w ręku? Wokoło groty, w której śpisz, rośnie wiele podobnych, zwracam ci uwagę, że możesz użyć tylko tych pokrzyw jak również takich, które rosną na grobach cmentarzy; zapamiętaj sobie, musisz je zerwać, nawet gdyby twoja skóra pokryła się pęcherzami; musisz je pognieść nogami, wtedy otrzymasz włókna, z których masz upleść jedenaście koszulek rycerskich z długimi rękawami; narzuć je na łabędzie, a wtedy czar pryśnie” – poradziła jej czarownica. Skąd ten pomysł? Pokrzywę jako roślinę przędzalniczą opisał już w XII wieku Albert Wielki. Do XVII wieku wyrabiano z niej tkaniny i dopiero bawełnę oraz jedwab wyparły pokrzywę na długo. Do łask wróciła jeszcze na chwilę podczas I Wojny Światowej. Wówczas to Niemcy przypomnieli sobie o niej, gdy ich armia “wyssała” z rynku niemal cała bawełnę, wełnę i co tylko jeszcze nadawało się do szycia onuc, mundurów i wyciorów do luf karabinów.

Często zaprząta natomiast uwagę współczesnym badaczom szukającym leków łagodzących ból, alergię, obniżających poziomu cholesterolu, mocznika, redukujących stanów zapalnych, hamujących wypadanie włosów, obniżających ciśnienia krwi, poprawiających proces leczenia ran. Pokrzywa wykorzystywana jest także jako środek moczopędny, przeciwzapalny, w chorobach reumatycznych, zwiększający diurez. Napar z pokrzywy można stosować pomocniczo w przypadku cukrzycy, nieżytach żołądka, nieżytu śluzowo-błoniastego jelit, bólach głowy, chorobach płuc, trądziku oraz ogólnego osłabienia. Stosowana jest ponadto w łagodzeniu objawów łagodnego przerostu gruczołu krokowego. Można ją także przyjmować podczas leczenia krwawych wymiotów, krwinkomoczu, krwawienia macicznego oraz krwawienia z nosa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *