PODRÓŻE

Sromowce Niżne zaskakującym odkryciem!

W samym sercu Pienin, u podnóża ich najwyższego szczytu Trzech Koron, znajduje się ta niewielka wieś – Sromowce Niżne, doskonałe miejsce aby przeżyć kolejną przygodę, tym razem na pienińskich szlakach. Ta licząca niespełna 1000 osób wieś położona jest w powiecie nowotarskim województwa małopolskiego, w gminie Czorsztyn.

Istnieje pewna legenda, która głosi, że Sromowce zostały założone przez jeńców tatarskich już w XIII wieku, co czyni ją jedną z najstarszych wsi Podhala. Początkowo wieś nosiła nazwę Precop, natomiast w drugiej połowie XIV wieku w różnych zapisach zaczęły pojawiać się inne nazwy, dwóch istniejących wówczas w tym miejscu wsi – Sramovicz Superiori i Sramovicz Inferiori. Pierwszymi właścicielkami Sromowiec były klaryski z zakonu ze Starego Sącza.

 

Sromowce Niżne zafascynowały nas także pod kątem pieszej turystyki. Właśnie z tego miejsca rozpoczyna się jeden z najciekawszych szlaków turystycznych, który biegnie na Trzy Korony. Sromowce Niżne to również początek spływu łodziami flisackimi, wzdłuż Dunajca.

Sromowce Niżne w Pieninach to miejsce szczególne, które przypadnie do gustu tak amatorom samotnych wycieczek, jak i rodzinom z dziećmi.

Najlepszym pomysłem na nocleg w Pieninach jest zatrzymanie się w pensjonacie Willa Magiera. Pod willą można spokojnie zostawić pojazd, ponieważ szlak zaczyna się kilkanaście metrów dalej. Z budynku mamy widok na szczyt, a także dotęp do najświeższych informacji pogodowych, co ma niebagatelne znaczenie dla wszystkich turystów.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *