ZIELNIK, ZIOŁOLECZNICTWO

Uffff mam i ja, a co z tego będzie?

Forsycja (Forsythia) jest krzewem ozdobnym kwitnącym wczesną wiosną (w marcu, kwietniu).  Zanim jeszcze wypuści liście, jej gałązki obsypują się setkami, maleńkich żółtych kwiatów. To doskonała roślina do przydomowych ogrodów i zieleni miejskiej. Ze względu na silny wzrost nie jest polecana do sadzenia w pojemnikach.

Uprawa i wymagania forsycji

Forsycja najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych ale można ją posadzić w półcieniu (będzie tam jednak miała mniej kwiatów i mniej zwarty pokrój). Lubi gleby wilgotne, lekkie i żyzne. Na suchych, piaszczystych lub gliniastych glebach w czasie suszy jej liście mogą więdnąć. Szybko odzyskają turgor po podlaniu. Warto wokół podstawy pędów ściółkować ziemię słomą lub korą – zatrzyma ona wilgoć w ziemi. Forsycja ma płytki system korzeniowy.

Miejsce powinno być zaciszne, osłonięte przed silnym wiatrem. Mimo, że forsycja charakteryzuje się wysoką mrozoodpornością to w bardzo mroźne i bezśnieżne zimy może przemarzać (choć dzieje się to wyjątkowo rzadko!).

Mimo, że forsycja kwitnie bardzo wcześnie (marzec/kwiecień) to dobrze radzi sobie z wiosennymi przymrozkami. Po kwitnieniu tworzy dużo lancetowatych, ząbkowanych, ciemnozielonych liści.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *