PRZEPISY

Wegański placek drożdżowy z kruszonką na mace orkiszowej

Składniki na dużą prostokątną blachę:
4 szklanki mąki orkiszowej
1 1/2 szklanki mleka roślinnego
8 g suchych drożdży instant
1/4 – 1/2 szklanki cukru trzcinowego
szczypta soli

1/2 szklanki oleju

Składniki na kruszonkę:
1/2 szklanki orkiszowej
1/4 szklanki cukru trzcinowego
szczypta soli
40 g zimnego tłuszczu roślinnego, olej kokosowy lub dobra margaryna

300 – 400 g ulubionych owoców, truskawek

Przygotowanie:

Mleko podgrzać w małym rondelku – ma być ciepłe, ale nie gorące.
Do naczynia miksera przesiać mąkę, dodać cukier, drożdże, sól i ciepłe mleko i wyrabiać przez 3 – 4 minuty. Następnie wlać olej i wyrabiać kolejne 2 minuty.

Ciasto uformować w kulę, miskę podsypać mąką i włożyć tak uformowane ciasto do miski. Miskę zakleić szczelnie folią spożywczą i zostawić na 1,5 godziny do wyrastania w ciepłym miejscu bez przeciągów.

Pod koniec wyznaczonego czasu przygotować dodatki. Najpierw w kubeczku blendra z ostrzem S lub na desce posiekać wszystkie składniki na kruszonkę; potem pokroić truskawki. Blachę do pieczenia wyłożyć papierem lub posmarować olejem.

Nasmarować dłonie kilkoma kroplami oleju i delikatnie wyjąć ciasto z miski, przełożyć do blachy i rozciągnąć. Powciskać truskawki, wysypać kruszonkę i zostawić do wyrastnia na ostatnie 30 minut – tym razem wystarczy pod ściereczką. Zacząć rozgrzewać piekarnik do 180 stopni.

Wyrośnięte ciasto wyjąć spod ściereczki i wsunąć do rozgrzanego piekarnika. Piec przez 25 – 35 minut czyli do momentu, aż ciasto będzie rumiane. Teoretycznie należy kroić, gdy wystygnie, ale wiadomo, że różnie to bywa.

źródło Jadłonomia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *