TU I TERAZ, W SERCU

Wybaczanie jest ważne

DLACZEGO WYBACZANIE JEST TAKIE WAŻNE?

Poczucie krzywdy podwójnie uderza w tego, kto czuje się ofiarą. Raz wtedy, kiedy zaistniał powód, a później – gdy nadal się go przeżywa. Ten drugi etap trwa dłużej, nawet latami, a czasem i do końca życia. „Zmarnował mi życie” – mówimy o sprawcy, nie zauważając, że teraz robimy to sobie sami.

Nasz mózg nie zna się na żartach, nie odróżnia fikcji od prawdy. Cokolwiek pomyślimy, tego echo natychmiast idzie w ciało. Spróbuj wyobrazić sobie, że oblizujesz sok ze świeżo przekrojonej, soczystej cytryny… Jak tam twoje ślinianki? Czujesz, że ruszyły do pracy? A przecież nie ma żadnej cytryny! Jeśli przekonasz swój mózg, że musisz cierpieć, właśnie tak będzie.

Zatruwanie się przeszłą krzywdą jest aktem autoagresji, który fundujemy sobie z masochistyczną przyjemnością. Sprawcy nic nie obchodzi nasze cierpienie, inaczej dawno starałby się je zniwelować. Na złość krzywdzicielowi krzywdzę się więc dalej. I jeszcze. I znów.

Wybaczanie jest dla nas. Pozwala przestać czuć się ofiarą, odetchnąć wreszcie pełną piersią, ulżyć ciału i duszy. To akt zdrowego egoizmu, to podanie sobie ręki. Jeśli odrzuca cię określenie „Radykalne Wybaczanie”, nazwij to „Radykalnymi Porządkami” i wywal to g…o, powymiataj kąty, przewietrz swoją głowę. Zdziwisz się, jak wyraźnie zareaguje na to ciało i… twoje otoczenie.

Wybaczanie nie oznacza zapomnienia, pozwala jednak uzyskać dystans do tego, co się wydarzyło. Rozkrusza nienawiść, wściekłość, żal. Krzywdziciel przestaje zajmować dominujące, bolesne miejsce w sercu. Staje się tylko częścią historii, z której należy wyciągnąć wnioski. I wreszcie można iść dalej.

Zanim to się dokona, trzeba na powrót przeżyć stare emocje, pozwolić sobie na nie aż do końca, poczuć je na nowo, uznać i z siebie wyrzucić. Bez tego nie da się ruszyć z miejsca, ten etap bywa najtrudniejszy i dlatego wiele osób rezygnuje z wybaczania. Mają do tego prawo.

A ty jakie rozwiązanie wybierzesz?…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *